DPSDom Pomocy Społecznej
Całodobową opiekę zapewnia mieszkańcom wykwalifikowany personel. Opiekę medyczną sprawują lekarze specjaliści, psycholog i średni personel medyczny.
Przyjęcia do DPS
Dom Pomocy Społecznej w Nowej Wsi Ełckiej przeznaczony jest dla osób dorosłych obojga płci przewlekle psychicznie chorych
Prawo do umieszczenia w domu pomocy społecznej przysługuje osobie, która wymaga całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, niemogącej samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu i której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych.
- Starania o zamieszkanie w DPS-ie należy rozpocząć od wizyty osoby ubiegającej się o skierowanie lub jej przedstawiciela ustawowego/opiekuna prawnego w ośrodku pomocy społecznej – właściwym ze względu na miejsce zamieszkania lub ostatniego miejsca zameldowania, w celu złożenia pisemnego wniosku. We wniosku powinna znaleźć się prośba o skierowanie danej osoby do domu pomocy społecznej, a w przypadku jej ubezwłasnowolnienia – postanowienie sądu zezwalające opiekunowi prawnemu na podjęcie czynności związanych z umieszczeniem w DPS-ie.Jeśli w pobliżu naszego miejsca zamieszkania działa dom pomocy – podczas składania wniosku możemy prosić o przyznanie miejsca właśnie w nim pod warunkiem, że charakter Domu odpowiada schorzeniom zawartym w zaświadczeniu lekarskim
- Kolejnym krokiem jest spotkanie z pracownikiem socjalnym ośrodka pomocy społecznej, który przeprowadzi wywiad środowiskowy, sprawdzi sytuację życiową, materialną oraz zdrowotną, a także pomoże skompletować dokumenty, na podstawie których stwierdzi, czy dana osoba powinna zostać skierowana do domu pomocy społecznej.Ośrodek pomocy społecznej ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku.
- Jeżeli ośrodek wyda opinię pozytywną i przydzieli miejsce w domu pomocy społecznej, prześle całą dokumentację danej osoby do właściwego Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.
- Przyjęcie do Domu Pomocy Społecznej odbywa się na podstawie decyzji o skierowaniu i odpłatności za pobyt w DPS wydanej przez organ gminy (MOPS, GOPS, OPS, MOPR, CUS) właściwy dla osoby ubiegającej się o przyjęcie, a także decyzji o umieszczeniu wydanej przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.
- W razie braku wolnych miejsc PCPR powiadamia osobę ubiegającą się, jej rodzinę, przedstawiciela ustawowego o wpisaniu na listę osób oczekujących oraz podaje przewidywany termin oczekiwania na umieszczenie.W przypadku gdy osoba bezwzględnie wymagająca pomocy lub jej przedstawiciel ustawowy (opiekun prawny, kurator) nie wyrażają zgody na umieszczenie w domu pomocy społecznej ośrodek pomocy społecznej jest zobowiązany do zawiadomienia o tym właściwego sądu
Odpłatność za pobyt w domu pomocy społecznej:
Obowiązani do wnoszenia opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej są:
- mieszkaniec domu – nie więcej niż 70% swojego dochodu (emerytury, renty, zasiłku),
- gmina z której osoba została skierowana – w wysokości różnicy między średnim kosztem utrzymania w Domu Pomocy Społecznej, a opłatami wnoszonymi przez mieszkańca i rodzinę ( w przypadku przekroczenia kryterium dochodowego – art. 61 Ustawy o pomocy społecznej z dnia 12 marca 2004 roku z późniejszymi zmianami),
- rodzina (małżonek, zstępni przed wstępnymi) – zgodnie z umową zawartą z ośrodkiem pomocy społecznej w trybie art. 103 ust. 2 w/w ustawy o pomocy społecznej.
Dom Pomocy Społecznej rozlicza odpłatność za pobyt w placówce na podstawie decyzji wydanej przez ośrodek pomocy społecznej.